Alapszabály: ” a kevesebb mindig több”! A terápiás minőségű illóolajok 100 %-ban tiszták, nagyon tömények, ezért kis mennyiség (1-2 csepp) elegendő a kívánt hatás eléréséhez. Fiatal és érzékeny bőrűeknél hígítani kell őket hordozó olajjal.
Az illóolajokat és illóolaj keverékeket háromféleképpen használhatjuk:
1. belélegezve az illóolajok a tudatra azonnal hatnak: némelyik stresszoldó, lazító, nyugtató másik felpörgető, jókedvre derítő hatással.
Íme az élettani háttér: az aromákat az orr hátsó részében levő idegvégződések érzékelik és a jeleket az agy limbikus rendszerébe továbbítják. A limbikus rendszer befolyásolja a hypothalamus működését, ez irányítja a hipofízist, amely központi szerepet játszik a szervezet hormonháztartásának irányításában, amely felelős a közérzetért is. Ily módon az illatok felidézhetnek érzéseket, emlékeket is – és jó illatokhoz általában kellemes élmények, érzések társulnak.
A belélegzés is többféleképpen történhet:
- sok esetben az is elég, ha beleszippantunk néhányszor az üveg fölé hajolva: pl. éberség fokozása vagy pillanatnyi stresszoldás esetén.
- hidegen (45°C alatt, hogy ne veszítődjön el a terápiás, sejt-építő hatás) párologtatva hosszan tartó inhalálást érhetünk el: attól függően, hogy milyen illóolajat cseppentünk a vízbe: lazít, nyugtat, légutakat tisztít vagy “csak” megöli a levegőben terjedő mikroorganizmusokat, amivel lényegesen csökkenti a gyógyulás időtartamát betegség esetén
- esténként a párnára, pizsama nyaki részére cseppentve használhatjuk a nyugodt alvást biztosító, ellazító, immunerősítő, vagy a légúti betegségek gyógyítására javasolt illóolajokat;
- fürdővízhez adva az előzőleg 1 kanál mézben/tejben/fürdősóban feloldott illóolajat hosszan tartó hatást érhetünk el. Ez esetben fokozzuk a felszívódást a második (külső) felhasználási mód szerint.
2. Külsőleg: a bőrön (mint a test legnagyobb szervén) keresztül kerülnek be a testbe az illóolajok apró molekulái, feloldódnak a test zsírszöveteiben és testnedveiben. Így a keringés révén eljuthatnak a nyirok-és véráramba, egészen a sejtekig: ellazítanak, vagy stimulálnak, méregtelenítenek és/vagy regenerálnak. Fontos kihangsúlyozni, hogy a bőr nem rendelkezik „szűrő”-rendszerrel, így bármi, amit rákenünk bekerül a véráramba. Érdemes fokozottan odafigyelni, hogy a használt illóolaj (és bármilyen kozmetikum) jó minőségű legyen: ne tartalmazzon kőolaj származékot és egyéb, egészségre káros összetevőt.
A megfelelően kiválasztott illóolajokkal akár gyulladáscsökkentést, fertőtlenítést és immunrendszer erősítést is elérhetünk, nem beszélve szépítő és öregedésgátló hatásukról.
Külső alkalmazások:
- talpra kenve a hatóanyag azonnal bekerül a véráramba és ott hat, ahol szükséges – ha ismerjük a talp reflexzónáit, akkor még pontosabban tudunk célozni az érintésünkkel, masszázzsal.
- esténként talpra kenve alkalmazzuk a nyugodt alvást biztosító, ellazító, immunerősítő illóolajokat
- mellkason, háton , nyakon használjuk a stresszoldó vagy a légzőszervekre ható illóolajokat
- borogatással, például lázcsillapítás esetén
- fájdalom enyhítésére az érintett zónára masszírozzuk
- emésztést segíteni a hasi tájékra alkalmazzuk
- fürdővízhez téve (előzőleg feloldva fürdősóban) nagy felületen szívódnak fel a hatóanyagok
- szájöblítés kókuszolajjal hígítva (olajrágás), torokfájás esetén vagy méregtelenítésre
- vízzel hígítva, gargarizálva szájüreg vagy torok fertőtlenítésére használhatóak.
3. Bizonyos illóolajok belsőleg is alkalmazhatóak a megfelelő szabályok betartása mellett. Mivel külsőleg is ugyanolyan hatást érhetünk el velük, ezért a belső alkalmazás csak megfelelő ismeretek alapján javasolt és inkább azokat az illóolajokat, amelyek az emésztőrendszerre hivatottak hatni.
A tápcsatornán keresztül ily módon juttathatjuk be a szervezetünkbe a kiválasztott illóolajat vagy keveréket:
- innivalóba keverve: vízbe, teába, tejbe, kávéba
- salátába, süteménybe, krémbe keverve, például a fűszernövények illóolajait
- kiskanál mézre cseppentve
- kapszulába téve
- kókuszolajjal/vízzel hígítva, gargarizálva szájöblítő gyanánt, vagy torok fertőtlenítésére használhatóak – ez nem lenyelendő!